ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب تبعیض، افزایش فاصله طبقاتی و فساد شده بود

خبرگزاری ایسنا

محمدمهدی اسماعیلی در آیین پایانی رویداد ملی فهما که امروز،۲۳ اردیبهشت‌ماه در هتل آفتاب ولایت مشهد برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در آئین پایانی این رویداد در مشهد، اظهار کرد: اصرار داشتم تا در فرآیند این کار حضور داشته باشم؛ ضمن اینکه مرتب در جریان روند کار رویداد ملی فهما بودم. در دو هفته اخیر اطلاع‌رسانی در راستای تخصیص عادلانه یارانه‌ها به وزارت فرهنگ سپرده شده بود، وقت ما به صورت کامل در اختیار اجرای این طرح بود و تمام برنامه‌های آتی وزارتخانه را لغو کرده بودیم. امروز نیز این توفیق به دست آمد تا به مشهد مشرف و در این رویداد حضور پیدا کنیم. از میزبانی شایسته خراسان رضوی تشکر می‌کنم و افتخار کسب عنوان پایتخت فرهنگی و هنری مساجد را به این استان تبریک می‌گویم‌.

وی افزود: یکی از پنج برنامه اصلی و کلان ما در راستای مردمی کردن فرهنگ و هنر مسجدی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری است‌. اساسا تکنولوژی‌های مدرن دارای فلسفه، روح و فرهنگ پیوسته هستند و یک سیر تاریخی روشن دارند، لذا وقتی در چنین قالب‌هایی بخواهی تصرف کنی و حرف فرهنگ خود را بزنی، برخی می‌گویند شدنی نیست، اما ما معتقدیم که این کار شدنی است و ما می‌توانیم از دستاوردهای تمدن‌گری برای مباحث خود استفاده کنیم‌.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: حوزه مزیت‌های اصلی و مطلق ما شبکه گسترده مساجد، هیات‌ها، امامزادگان و… است که در ساماندهی تمام حرکت های بزرگ تاریخ معاصر ما حضور داشته‌اند. خداوند بر درجات امام(ره) بیفزاید که از چنین سازمانی برخوردار بود و در روزهایی که رادیو، تلویزیون و روزنامه در خدمت نهضت امام نبود، پیام امام در کمترین زمان منتشر می‌شد. دلیل این اتفاق شبکه فوق‌العاده‌ای است که در اختیار داشته و داریم. البته در مقاطعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این مورد غفلت و تمرکز روی فعالیت‌های فرهنگی و هنری از مساجد و کانون‌های دینی به سایر بخش‌ها منتقل شد.

اکران فیلم‌های ارزشی در مساجد مناطق محروم

اسماعیلی خاطرنشان کرد: وقتی محل به درستی انتخاب نشود، بهترین آموزش قرآن هم بی‌اثر است اما اگر  آموزش در مسجد شکل بگیرد اثر به مراتب بیشتری دارد. در این راستا به رئیس سازمان سینمایی گفته‌ام که سینماهای سیار فیلم‌های ارزشی را در مناطق محروم، به‌ویژه مساجد اکران کنند؛ چراکه مساجد ما مهم‌ترین پایگاه شکل گیری انقلاب اسلامی، تثبیت، تداوم و رسیدن به جامعه مهدوی است و می‌توانیم مسیر را از این جایگاه پیدا کنیم.

وی با اشاره به کلامی از امام خمینی(ره) مبنی بر حفظ سنگر مسجد، عنوان کرد: ما در دولت مردمی این دستور امام را در کانون فعالیت‌های فرهنگی و هنری به کار خواهیم بست و با سازماندهی این فعالیت‌ها، تمام مطالبات مهم انقلاب را اجرایی خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: رهبری از آغاز به کار دولت مردمی، مفهوم جهاد تبیین را مرتب به کار می‌برند و به فرمایش رهبری جهاد تبیین در جامعه امروز فریضه است. در حال حاضر ما با جبهه گسترده‌ای از رسانه‌های عبری، عربی، غربی و صهیونیستی مواجه هستیم که این پیام را صادر می‌کنند که دولت دینی و نظام اسلامی توان رفع مسائل و مدیریت جامعه را ندارد و در هر موضوعی به دنبال پروژه ناراضی‌سازی و برهم زدن آرامش کشور هستند.

اسماعیلی اضافه کرد: در کشور به همت دولت مردمی، شخصیتی روحانی، مجاهد، باتقوا و مورد اعتماد امت و امام در جایگاه مسئولیت اجرایی کشور قرار گرفته و هنگامی که در انتخابات از ایشان سوال شد که چرا از جایگاه نظارتی می‌خواهید وارد حوزه اجرایی شوید، گفتند که ما به جای اینکه با معلول فساد برخورد کنیم باید با علت و منشأ فساد برخورد کنیم.

شبکه تبلیغاتی دشمن در پی ایجاد یاس و ناامیدی است

وی افزود: در این چند سال اخیر موضوعی فساد انگیزتر از ارز ۴۲۰۰ تومانی که فاصله ایجاد کرده بود وجود نداشت. مهم‌ترین پرونده‌های قضایی این چندسال اخیر مربوط به این جریان بوده که این نیز موجب تبعیض، افزایش فاصله طبقاتی و فساد شده بود، اما امروز به جای اینکه این یارانه را به دلال و افراد دیگر بدهند، به جیب مردم واریز شده تا خودشان به تشخیص خود عمل کنند؛ نه اینکه در اختیار دیگران باشد که نتیجه بررسی همه مراکز اقتصادی نشان داده حداقل ۳۰ درصد آن هدر رفته و به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد. در دولت قبلی این طرح با ۲۵ کالا شروع شد، ۲۰ قلم حذف شد و هزینه یکی را هم به مردم ندادند، اما در دولت فعلی این از پنج مورد، چهار موردش اجرایی شد و پول آن به حساب مردم واریز شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کار بزرگی در حال انجام است و شبکه تبلیغاتی دشمن در پی ایجاد یاس و ناامیدی است که با هوشیاری مردم و مسئولان این پروژه دشمن ناکام خواهد ماند.

وی اظهار کرد: امروز کانون‌های فرهنگی و هنری در ۲۶ هزار مسجد فعال است و ۲۰ هزار نفر در رویداد فهما شرکت کرده‌اند. در این میان حضور ۴۰۰۰ گروه سرود و ۳۰۰۰ گروه نمایشی قابل توجه است. این شبکه گسترده باید در خدمت جهاد تبیین باشد و اگر در این سال‌های اخیر رهبری شعار سال را بر مبنای تولید قرار دادند برای مرتفع سازی این جریان است.

کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در متن جهاد تبیین باشند

اسماعیلی بیان کرد: برای این گام بلند، همه با هم همت خواهیم کرد و از تمام شبکه‌های تبلیغی که در اختیار ما است استفاده خواهیم کرد. منتخبان کانون‌ها باید این پیام را به استان‌های خود ببرند و در راستای آن برنامه داشته باشند. ما نیز از شبکه مهم ائمه جماعات و هیات‌هاتی منتخب مذهبی استفاده خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: امروز وقتی یک دولت مردمی می‌خواهد یارانه را به دست خود مردم برساند، حتما شبکه مردمی باید کمک کند. این کار شجاعت می‌خواست و افراد ترسو و محافظه کار جرات ندارند؛ رئیس جمهور محترم این کار را کرد و دولت نیز با آمادگی کامل وارد عرصه شده و تا تحقق کامل اجرای این طرح ادامه دارد.

وی اضافه کرد: امیدواریم کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در متن جهاد تبیین باشند و اجازه ندهند تا جریانات معاند فضای افکار عمومی را مطابق میل خود بسازند. ما در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد علاوه بر مباحث فرهنگی و آموزشی به این تکالیف بزرگ هم می‌اندیشیم.

ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب تبعیض، افزایش فاصله طبقاتی و فساد شده بود