افرادی که از ارز ترجیحی به سود کلان رسیدند به دروغ سنگ مردم را به سینه می‌زنند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمدباقر برقراری در خطبه‌های نماز جمعه امروز ملایر، از ملت ایران بعنوان برگزیده جهان اسلام یاد کرد و گفت: امروز ما در جنگ اقتصادی قرار گرفتیم و اقتصاد مقاومتی ابزار پیروزی در این جنگ است.

برقراری به شروع یک تحول اقتصادی توسط دولت سیزدهم بصورت کارشناسانه اشاره و اظهار کرد: طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، همه مردم و مسئولان باید در این حوزه به دولت کمک کنند.

امام جمعه ملایر ریشه کن کردن حقوق‌های نجومی، ساماندهی مسئله سلامت، معرفی ابر بدهکاران، تحول در نظام بانکداری کشور و شروع طرح بانکداری بدون ربا را از جمله دستاوردهای مهم دولت سیزدهم برشمرد.

وی به طرح مدیریت یارانه پ‌ها از جمله یارانه نان اشاره و تصریح کرد: کشور هر ساله نیازمند ۱۵ میلیون تن گندم است که ۸ میلیون تن آن در کشور تولید شده و ۷ میلیون تن مابقی وارد می‌شود.

برقراری با بیان اینکه دولت هر کیلو گندم را ۱۰ الی ۱۱ هزار تومان از کشاورز خریداری کرده و کمتر از هزار تومان به تولیدکننده می فروشد، افزود: دولت در مجموع ۸۵ هزار میلیارد تومان یارانه گندم به ازای گندم تولید شده در کشور پرداخت می کند.

وی یارانه گندم وارداتی را دو و نیم میلیارد دلار دانست و گفت: در طرح ساماندهی یارانه گندم، این مبلغ یارانه بجای تولید کننده به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده پرداخت می‌شود.

امام جمعه ملایر افزایش چند برابری مصرف آرد، قاچاق آن و فروش به قیمت چند برابر در بازار آزاد را از جمله معایب آرد یارانه‌ای دانست و اظهار کرد: برای جلوگیری از این رانت و مفاسد اقتصادی، تحول اساسی در این زمینه ضروری است.

برقراری در ادامه تاکید کرد: افرادی که از قبال دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، به سودهای کلان می‌رسیدند، به دروغ سنگ مردم را به سینه می‌زنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ۳۰ الی ۵۰ درصد دور ریز نان داریم، مطرح کرد: دامداران به دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی، بجای خوراک دام از نان استفاده می کردند و ۱۲۵ هزار میلیارد تومان یارانه نان صرف دور ریز، قاچاق و یا سود افرادی خاص می شد.

برقراری با تاکید بر عدم افزایش قیمت نان، گفت: قیمت نان ارزان تر و بین نانواها برای پخت نان با کیفیت تر رقابت ایجاد خواهد شد.

امام جمعه ملایر در بخش دیگری انتقاد از دولت را سبب ارتقاء عملکرد دولت به گفته آیت الله رئیسی دانست و اضافه کرد: البته انتقاد باید دارای چارچوب و کارشناسانه باشد.

وی با تاکید بر اینکه یارانه نان، بنزین و دارو قطع نخواهد شد و مبلغ ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان مربوط به این کالاها نیست، گفت: دولت در پیگیری برای پرداخت یارانه دهک های پایین جدیت به خرج دهد.

برقراری خاطرنشان کرد: ارز ترجیحی حذف نشده بلکه ساماندهی شده است چرا که تا پیش از این ممکن بود یارانه ۱۵ میلیون نفر به جیب یک نفر برود.

وی خواستار کمک مردم در جلوگیری از احتکار خانگی کالاهای اساسی شد و احتکار خانگی را عاملی برای زمین زدن دولت دانست و افزود: عده ای قسم خوردند که دشمنان را شاد کنند.              

برقراری در بخش دیگری با اشاره به مناسبت سالروز لغو نهایی کاپیتولاسیون در ۲۳ اردیبهشت ماه بیان کرد: دشمن با کاپیتولاسیون به دنبال خفت جهان اسلام و برتری جهان غرب نسبت به کشورهای اسلامی است.

وی ادامه داد: به برکت نظام جمهوری اسلامی و امام خمینی (ره) طوق بندگی از گردن ما باز و کشور ایران الگویی برای همه آزادی خواهان شد.

امام جمعه ملایر تحمیل سند ۲۰۳۰ توسط دولت قبل را روی دیگر کاپیتولاسیون دانست و بیان کرد: مطابق سخنان مقام معظم رهبری، اجرای سند ۲۰۳۰ در کشور، تربیت سرباز برای آمریکا در مدارس ایران بود که خوشبختانه دولت سیزدهم اجرای این طرح را لغو کرد.

برقراری در ادامه با اشاره به سفر امیر قطر به ایران گفت: حمایت جهان عرب از فلسطین، تقویت ارتباط اقتصادی و گسترش مسائل سیاسی از تاکیدات مقام معظم رهبری در این دیدار بود.

وی همچنین ضمن اشاره به دیدار رئیس جمهور کشور سوریه با مقام معظم رهبری، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در این دیدار به جایگاه رفیع سوریه در چشم جهانیان پس از مجاهدت و ایستادگی در مقابل حملات داعش اشاره و بر حفظ این اقتدار تاکید کردند.

امام جمعه ملایر تاکید کرد: ایستادگی کشور سوریه در مقابل دشمنان در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی راه عبور از پیچ و خم تهاجم دشمنان را نشان می دهد.

برقراری در بخش دیگری فریب دادن خداوند، سستی و بی حالی در نماز، ریاکاری در بین مردم و به یاد خدا نبودن را از نشانه های منافقان برشمرد و گفت: برای خروج از نفاق، باید در دین خداوند ثابت قدم باشیم یعنی دین خدا و مظلومان را یاری کنیم.

وی با بیان اینکه ثبات قدم در دین در بزنگاه ها خود را نشان می دهد، مطرح کرد: افرادی که از دین و معنویت غافل شوند ایمان‌شان ذایل می‌شود.

امام جمعه ملایر با بیان اینکه غفلت، وابستگی و سرگرم شدن به اموال دنیا ثبات قدم در دین را از بین می برد، افزود: بیگانگان به دنبال تغییر دین و غفلت مسلمانان با ایجاد شبهه در اصل دین هستند.

برقراری خواستار مراقبت همه مومنان برای ثبات دین شد و خاطرنشان کرد: از ظرفیت ماه مبارک رمضان باید برای ثبات در دین استفاده کنیم و به یکدیگر نیز تذکر دهیم.

افرادی که از ارز ترجیحی به سود کلان رسیدند به دروغ سنگ مردم را به سینه می‌زنند