جدی‌ترین عارضه جدید ابتلا به کرونا

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد آسیب‌های رایج کووید-19 در گلبول‌های قرمز باعث مشکلات عروق خونی می‌شود.

براساس مطالعات آزمایشگاهی که همچنین ممکن است راهی برای درمان این مشکل پیشنهاد کند، گلبول‌های قرمز ناکارآمد به آسیب‌های عروق خونی رایج در کووید-۱۹ شدید کمک می‌کنند.

محققان روز چهارشنبه در JACC گزارش دادند که یافته‌های جدید از خون ۱۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ با بیماری متوسط ​​و ۲۷ داوطلب سالم «اختلال عمیق و مداوم اندوتلیال» را به عنوان یک اثر ویروس کرونا تایید می‌کند. هر گونه اختلال در کارکرد لایه‌های درون رگی (اندوتلیال) می‌تواند در مرور زمان منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی جدی شود. 

علی مهدی از بیمارستان دانشگاه کارولینسکا در استکهلم گفت: در مقایسه با گلبول‌های قرمز خون در افراد سالم، بیماران مبتلا به کووید-19 مولکول‌های اکسید نیتریک مفید کمتری و مولکول‌های مضر مولد التهاب آزاد می‌کنند.

تیم تحقیقاتی این مطالعه دریافت مولکول‌های التهابی در ترکیب با افزایش سطح یک آنزیم خاص، به پوشش رگ‌های خونی آسیب می‌زند. این اختلال با داروهایی که سطوح طبیعی آنزیم را بازیابی می‌کنند و تولید مولکول های مضر را محدود می‌کنند، معکوس می‌شود. 


جدی‌ترین عارضه جدید ابتلا به کرونا