یک رمان و دو ناداستان جدید در نمایشگاه کتاب

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا،  رمان «پشتِ خط» نوشته مهدی افروزمنش در ۳۷۸ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۳۵ هزار تومان در نشر چشمه منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: مهدی افروزمنش (۱۳۵۷) پس از سال‌ها تجربه نوشتن در مطبوعات، در دهه نود خود را در مقام نویسنده به ادبیات فارسی و مخاطبانش معرفی کرد. او در اولین رمان خود «تاول» موفق شد شخصیت‌هایی بیافریند که در آثار بعدی‌اش نیز به شکل‌ها و با قصه‌های متفاوت حاضر شدند. او از محلات ته شهر تهران می‌نویسد و آدم‌هایی که جهان‌شان در بستر جغرافیای زیستی خاص‌شان شکل گرفته است. افروزمنش بعد از «تاول» دو کتاب «سالتو» و «باران در مترو» را منتشر کرد که با اقبال همراه شدند. از روی رمان «سالتو» سریالی نیز اقتباس شده است. رمان «پشتِ خط» روایتی است همه‌جانبه از محله فلاح و شخصیت‌هایی که تاریخ منحصربه‌فرد این جغرافبا آن‌ها را به‌هم پیوند زده. رمان از روزی در سال‌های دهه شصت و در بحبوحه جنگ با عراق آغاز می‌شود، به تدریج گسترده و در زمان غوطه‌ور می‌شود. شخصیت‌های فراوان کتاب به نخی یه نام جغرافیا متصل هستند، جغرافیایی که انگار به پایان خود رسیده و مهدی افروزمنش سعی می‌کند روایت کند که روزی روزگاری پشت خط…

یک رمان و دو ناداستان جدید در نمایشگاه کتاب

همچنین «جمعه را گذاشتم برای خودکشی؛ پنج تک‌نگاری درباره دیدن و زیستن» نوشته پیمان هوشمندزاده در ۹۹ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان در نشر یادشده در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

 در پشت جلد کتاب نوشته شده است: پیمان هوشمندزاده در این کتاب هم، مانند «لذتی که حرفش بود»، تک‌نگاری‌هایی درباره تجربیاتش نوشته و ربط آن‌ها با هنر.

دوروبر همه آدم‌ها پر است از جزئیات

 غیرقابل‌انکاری که دیدشان را به دنیا می‌سازد و کامل می‌کند؛ تنها کافی است دو قدم از روزمرگی‌ها فراتر برویم…

 من عاشق این جمله‌ مردها هستم: این با بقیه فرق می‌کنه…

…. در این جمله چیزی نشسته که مخلوطی از ذکاوت و حماقت است.

شاید عبارت درستش خودباهوش‌بینی باشد.

:این با بقیه فرق می‌کنه.

یعنی: به من چه که شما بد آوردین، من شانس آوردم.

:این با بقیه فرق می‌کنه.

یعنی: تو که باهاش تنها نبودی.

:این با بقیه فرق می‌کنه.

یعنی: به توچه؟! هرچی هم باشه درستش می‌کنم.

یعنی: دارم می‌میرم براش.

 ته تهش یعنی: خفه‌شو. من اینو می‌خوام.

«شاخ»، «لذتی که حرفش بود»، «ها کردن» «ج»، «دوتا نقطه» و «روی خط چشم» از دیگر کتاب‌های پیمان هوشمندزاده هستند که در نشر چشمه منتشر شده‌اند.

یک رمان و دو ناداستان جدید در نمایشگاه کتاب

 دیگر کتاب منتشرشده در نشر چشمه «سایبان سرخ بولونیا» از مجموعه «تأملات» نوشته جان بِرجِر با ترجمه محسن آزرم و حسین عیدی‌زاده است که در ۸۴ صفحه مصور با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۳۲ هزار تومان منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: جان برجر (۱۹۲۶-۲۰۱۷) را یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های ادبی و فرهنگی قرن بیستم می‌دانند؛ روشنفکری که ادبیات و هنر و سیاست را به هم پیوند زد و پیوسته بین دنیای داستان و ناداستان در رفت‌و ‌آمد بود. رمان غیرخطی‌اش برنده جایزه بوکر ۱۹۷۲ شد و ناداستان‌های بسیاری در قالب جستارهای ادبی و هنری و زندگی‌نگاره نوشت که در شمار بهترین‌های این ژانر ادبی‌اند؛ از جمله شیوه‌های دیدن، درباره نگریستن و پیروزی و شکست پیکاسو.

«سایبان سرخ بولونیا» (۲۰۰۷) به دوره آخر ناداستان‌نویسی‌اش تعلق دارد: جستاری قطعه‌قطعه که نویسنده در آن لحظه‌هایی از زندگی خودش را به یاد می‌آورد؛ لحظه‌هایی که در طول سال‌ها از یاد نرفته‌اند و در این لحظه‌ها عموی از دست‌رفته‌اش هم حضور دارد؛ لحظه‌هایی که با او گذشته‌اند و این لحظه‌های بودن به بولونیا پیوند می‌خورند. «سایبان سرخ  بولونیا» به حافظه‌ای شبیه است که همه چیز را به یاد نمی‌آورد و از دیدن چیزی یاد چیزی دیگر می‌افتد تا دست آخر آن‌چه را خاطره می‌داند از نو مرور کند.

یک رمان و دو ناداستان جدید در نمایشگاه کتاب

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

 

https://dailybuzz.ir/14/05/2022/%db%8c%da%a9-%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%af%d9%88-%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%da%a9/