بزرگداشت ابراهیم مختاری و حضور حدادعادل، برجسته‌های روز ششم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ششمین روز از جشنواره سینما حقیقت یکی از شلوغ‌ترین ساعات خود (از نخستین روز) را پشت سر گذاشت. 

شاید این شلوغی سه‌شنبه (۲۳ آذرماه) به دلیل روز ماقبل پایانی بودن این رویداد سینمایی بود. 

امروز مخاطبان فیلم‌های متنوعی را دیدند؛ فیلم‌هایی که از روزهای دور جنگ و جانبازان اعصاب و روان، تا طنزپردازی گل آقا و دندانپزشکی مجسمه ساز تا امروز و کرونا و مادری معلم که در آستانه بازنشستگی مجبور به تدریس به شیوه آنلاین شده بود را دربرمی گرفت؛ 

روایتی از زندگی امیر اسماعیل سندوزی دندان‌پزشکی است که علاقه‌ای خاص به هنر دارد (امیر، اسماعیل، تقی، جواد)

داستان مردی که نقش ویژه‌ای در پیشرفت ورزش معلولان و جانبازان داشته است (پهلوان)

مستندی درباره کیومرث صابری فومنی (روزگار گل‌آقایی)

داستان خانواده‌ای که ساکن روستای فراموش‌شده‌ای نزدیک به سردشت بوده اند و در پی بمباران شیمیایی سردشت و توجه رسانه‌ها به آن، این روستا به فراموشی سپرده می‌شود (زندگی در آرشیو)

رزمنده‌ای که زنده از جبهه بازمی‌گردد و با قبر خود مواجه می‌شود (در جستجوی یک سرباز)

پرتره‌ای از زندگی کیخسرو خروش است، هنرمندی با جایگاهی خاص در خوشنویسی ایرانی (بی‌رنگی)

روایتی متفاوت از حماسه آفرینی سردار دلها حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده لشگر ۴۱ ثارالله در پس زمینۀ ناامنی جنوب شرق کرمان (آورتین)

مستندی با مضمون ادای دینی به فیلم «مشق شب» ساخته عباس کیارستمی (مشق شب)

تلاشی برای نگاهی تازه به مسائل شخصی و روحی جانبازان اعصاب و روان (از رنج عاشقی)

ماجرای «خانم سالم» معلم دوم ابتدایی در روزهای نزدیک به بازنشستگی‌اش، درگیر آموزش آنلاین می‌شود اما دلش نمی‌خواهد از خودش تصویر و عکسی برای دانش‌آموزانش بفرستد (ماجرای سال آخر)

امروز و در حاشیه ششمین روز از جشنواره پانزدهم سینما حقیقت، از تازه‌ترین کتاب احمد ضابطی جهرمی مستندساز و مولف رونمایی شد.

ضابطی جهرمی در این مراسم با امضای تعدادی محدود از نسخ کتاب نظریه‌ها و گفتمان‌های سینمای مستند به گفت وگو با خبرنگاران پرداخت و در مورد این اثر و سرفصل‌های آن توضیح داد. 

بزرگداشت ابراهیم مختاری پیشکسوت عرصۀ مستندسازی دیگر رویداد قابل توجه در مراسم امروز جشنواره سینما حقیقت بود.

به دلیل این بزرگداشت امروز در جشنواره سینما حقیقت سه سانس مجزا با عنوان «مرور آثار ابراهیم مختاری» به نمایش سه اثر زینت؛ یک روز بخصوص، ملا خدیجه و بچه‌ها و زعفران (نسخۀ ترمیم شده) از این مستندساز اختصاص داشت.

مختاری که عضو هیات مؤسس انجمن مستندسازان سینمای ایران است و در سال ۱۳۹۳ به عنوان رئیس هیات مدیره خانه سینما انتخاب شده در این مراسم از فیلمخانه ملی ایران به دلیل ترمیم و مرمت فیلم‌های قدیمی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دلیل حمایت مادی و معنوی ترمیم اثر خویش فیلم زعفران تشکر کرد و ترمیم فیلم‌های قدیمی را یکی از آثار مهم در تاریخ سینمای مستند ایران خواند. 

چهره‌های برجسته دیگری هم امروز در جشنواره سینما حقیقت حضور داشتند که از آن جمله می‌توان به سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، کامران ملکی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و هنرپیشه سینما، غلامعلی حداد عادل مشاور عالی رهبر معظم انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، یاسر شاه پیری مدیرکل حوزه ریاست و مشاور اجرایی سازمان سینمایی و انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری، اشاره کرد.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از ۱۸ آذرماه شروع شده و تا ۲۵ آذرماه ادامه دارد.

https://dailybulletin.ir/15/12/2021/%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%87%db%8c%d9%85-%d9%85%d8%ae%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%af%d8%b9%d8%a7/