نگاه ویژه‌ای به تعمیق فعالیت‌های فرهنگی در سیاست خارجی داریم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی روز سه‌شنبه در دیدار با لیرلا کارمن گرکو در محل این وزارتخانه، ابراز امیدواری کرد که با حضور سفیر جدید رومانی در تهران، روابط ۲ کشور در حوزه‌های فرهنگی و هنری بیش از پیش گسترش یابد.

وی اظهار داشت: دولت جدید ایران که ماه‌های آغازین خود را سپری می‌کند در کنار توجه به اولویت‌های اقتصادی، توجه ویژه‌ای به حوزه فرهنگ دارد. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر مولفه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی که دارد، کشوری کهن و با سابقه چند هزار ساله فرهنگی و تمدنی است و به دلیل دارا بودن ظرفیت های بزرگ فرهنگی، نگاه ویژه ای به تعمیق روابط و فعالیت های فرهنگی در سیاست خارجی خود دارد.

وزیر فرهنگ با اشاره به پیشینه روابط ایران و رومانی، تاکید کرد: ۲ کشور در آستانه ۱۲۰ سالگیِ آغاز روابط مشترک هستند و این امر زمینه گسترش روابط را در همه حوزه ها واجد اهمیت می کند.

اسماعیلی ادامه داد: دولت رومانی را دوست و همکار خود می دانیم و انتظار داریم در کنار روابط اقتصادی، بتوانیم روابط مشترک فرهنگی مناسبی را با یکدیگر داشته باشیم.

به گفته اسماعیلی، ۲ کشور دارای تفاهم نامه فرهنگی در سال ۱۳۹۳ هستند و لازم است این تفاهم نامه تمدید شود تا بستری دیگر برای گسترش روابط فرهنگی ۲ کشور باشد.

وی بر روابط مشترک ۲ کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری از جمله برگزاری هفته‌های فیلم، تبادل و اعزام اصحاب فرهنگ و هنر، برگزاری هفته‌های فرهنگی و… تاکید کرد.

۱۲۰ سالگی روابط ایران و رومانی

در این دیدار، لیرلا کارمن گرکو، سفیر رومانی در تهران با ابراز خرسندی از حضور در تهران، ابراز امیدواری کرد که این دیدار زمینه‌ای برای گسترش روابط فرهنگی بین ایران و رومانی شود.

وی با اشاره به سالروز ۱۲۰ سالگی روابط ایران و رومانی (تیرماه سال ۱۴۰۱)، خاطرنشان کرد: این مناسبت، فرصت مغتنمی برای گسترش روابط ۲ کشور در زمینه‌های مختلف از جمله بخش‌های فرهنگی و هنری است.

سفیر رومانی در تهران ادامه داد: ایران و رومانی سابقه طولانی در روابط مشترک دارند و امیدوارم در مدت حضورم در تهران این همکاری ها و روابط توسعه یابد.

وی با اشاره به تفاهم نامه مشترک بین ۲ کشور، بیان کرد: با توجه به روی کار آمدن دولت جدید رومانی همچنین دولت جمهوری اسلامی ایران، زمینه‌های تمدید این تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک را فراهم می‌کنیم.

https://dailybulletin.ir/14/12/2021/%d9%86%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%aa%d8%b9%d9%85%db%8c%d9%82-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b1%d9%87/