ساخت کوچکترین پیکسل با اندازه ۰.۵۶ میکرون/در انتظار دوربین‌های ۲۰۰ مگاپیکسلی

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ شرکت Omnivision با اندازه 0.56 میکرون، کوچکترین پیکسل جهان را برای دوربین گوشی‌های هوشمند ساخته است. این چیزی بیش از یک دستاورد علمی صِرف و یک پیشرفت بزرگ است که در آینده نزدیک، پیامدهای معناداری برای گوشی‌های هوشمند خواهد داشت. این بدان معناست که ممکن است به زودی شاهد نابودی برآمدگی‌های برجسته دوربین‌ها باشیم که تقریباً در همه  گوش‌های هوشمند پرچم‌دار موجود در بازار وجود دارد.

هنگام بحث در مورد جزئیات اختراع کوچک Omnivision با استفاده از کلماتی مثل بازده کوانتومی بالا (QE) و تشخیص فاز چهارگانه (QPD) به‌راحتی می‌توان غرق این اصطلاحات شد. این یعنی پیکسل‌های جدید Omnivision به انرژی زیادی احتیاج ندارند و از فوکوس خودکار سریع (QDP) بهره می‌برند. این عوامل به همراه اندازه‌ بسیار کوچک پیکسل، یعنی سازندگان گوشی‌های هوشمند خواهند توانست بدون افزایش ابعاد، کیفیت دوربین را بهبود بخشند.

این پیکسل‌ها کوچک هستند و اکنون با طول موج نور قرمز کوچک‌تر شده‌اند. پیش از این تصوری وجود داشت مبنی‌بر اینکه اندازه‌ این طول موج، حد پایین‌تری برای ایجاد یک پیکسل است، تصوری که حالا از بین رفته است. Omnivision از فناوری انحصاری استفاده کرد تا فتودیود را به‌طور عمیق‌تر در سیلیکون جاسازی کند که همین مورد امکان ساخت کوچک‌ترین پیکسل جهان را فراهم کرده است.

این پیکسل‌های کوچک همان چیزی است که Omnivision را قادر می‌سازد دوربین 200 مگاپیکسلی برای گوشی‌های هوشمند بسازد. این شرکت انتظار دارد نخستین گوشی‌های هوشمند با دوربین 200 مگاپیکسلی که از کوچک‌ترین پیکسل‌های جهان بهره می‌برند، در اوایل سال 2023 وارد بازار شوند.

شرکت چینی Omnivision از سال 2002 فعالیت خود را در زمینه طراحی و تولید قطعات میانی در تکنولوژی ضبط تصاویر، آغاز کرده و در سال 2004 نخستین نمونه سنسور تصویر دوربین گوشی تلفن همراه خود را در دو ویرایش 1.3 و 2 مگاپیکسلی به بازار عرضه کرده است.

این شرکت در ادامه و در سال 2006 موفق به طراحی و تولید کوچکترین ریز تراشه NTS برای دوربین‌های عکاسی شده و در سال‌های 2007 و 2008 نسل جدید طراحی سنسورهای تصویر خود با نام Omni BSI را روانه بازار کرده است. سال 2013 با ورود به عرصه تولید سنسور بر پایه Cmos نخستین تراشه نسل دوم ارزان قیمت را با نام تجاری OV10 به بازار عرضه کرد و این شروع بازی برای امنی ویژن در حوزه تولید سنسور‌های نسل CMOS بود.

این شرکت در ادامه فعالیت خود بر روی سنسورهای کم مصرف‌تر و مقرون به صرفه سرمایه‌گذاری بسیاری کرده و در سال‌های بعد موفق به تولید تراشه‌های 2 و 4 مگاپیکسلی شد. این امر موجب شد خیلی زود به یکی از رقبای جدی  شرکت‌های بزرگی همچون سونی و آپتینا مبدل شود. در حال حاضر امنی ویژن با طیف وسیعی از سنسورها از 1 مگاپیکسلی تا 20 مگاپیکسل!  بخش عمده‌ای از سهم بازار جهانی را در اختیار دارد. امنی ویژن در حال حاضر با جدیدترین نسخه سنسورهای تصویر خود با تراکم پیکسلی 48 مگاپیکسل با نام OV48C پا به پای رقبایش پیش می‌رود.

چین رکورد جهانی توزیع کوانتومی دوربرد را ثبت کرد
بومی‌سازی قفس پرورش آبزیان با فناوری نانو

https://dailybuzz.ir/19/02/2022/%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%da%a9%d9%88%da%86%da%a9%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%be%db%8c%da%a9%d8%b3%d9%84-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b2%d9%87-%db%b0-%db%b5%db%b6-%d9%85%db%8c%da%a9%d8%b1/