فراخوان جمع سپاری طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این شورا در نظر دارد علاوه بر تلاش‌های پیشین دبیرخانه «طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه» با دعوت از کارشناسان دستگاه‌های اجرایی و تخصصی، حلقه‌های میانی، کانون‌های تفکر و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی و عموم مردم، از طریق «سامانه هم اندیشی» از مشارکت‌های فکری و ایده‌های آنان در تصحیح و تکمیل این طرح استفاده نماید.

پیرو تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت بازسازی انقلابی ساختار فرهنگ و رسانه کشور در نخستین دیدار با هیئت دولت سیزدهم، به تاریخ ۶ شهریورماه ۱۴۰۰، دبیرخانه طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، به‌منظور ارائه طرح بازسازی ساختار فرهنگ و رسانه تشکیل شد.

این دبیرخانه بهره‌گیری از سازوکار مشارکتی و تجمیع نظرات طیف وسیعی از نخبگان و صاحب‌نظران را خط‌مشی اصلی خود قرار داد. لذا از مسیرهای مختلف اقدام به تأمین محتوا از میان نظرات مردمی با فراخوان عمومی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس محترم سازمان تبلیغات اسلامی، نخبگان استانی، دستگاه‌های رسمی کشور، متخصصان و اهالی فرهنگ و رسانه، کتاب‌ها، مقالات و پژوهش‌ها و سرانجام رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی نمود. به جهت تسهیل اخذ نظرها و مشارکت، محورهایی نیز تعریف و منتشر گردید.

در گام بعد، محتوای تأمین‌شده، مورد تحلیل و نظام‌مندسازی ذیل محورهای اعلامی قرار گرفت. تاکنون با اخذ نظر حدود ۹۰۰ نفر از اهالی علم، فرهنگ و رسانه، بیش از ۱,۹۰۰ گزاره راهبردی استخراج شده است. با بررسی این گزاره‌ها، در گام نخست پیش‌نویس بخش اول این طرح تهیه و منتشر شده است.

ضرورت تکمیل محورهای با مشارکت کم و اهمیت نقد و بررسی نظرات قبلی، دبیرخانه را بر آن داشت که محتوای گردآوری شده را در سامانه‌ای به اشتراک بگذارد. از این‌رو از فرهیختگان، دانشجویان، طلاب، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان فرهنگی دعوت می‌شود تا با مراجعه به «سامانه هم‌اندیشی» شورای عالی انقلاب فرهنگی به آدرس https://hamandishi.sccr.ir به بررسی، ارزیابی و نقد نظرهای قبلی و ارائه دیدگاه‌های خود بپردازند.

گسترش مشارکت در جمع‌سپاری، علاوه بر اصلاح و تکمیل این طرح مهم، مشوق مدیران و مسئولان جهت ارجاع موضوعات بعدی حائز اهمیت به فرآیند هم‌اندیشی ملی نیز خواهد بود.

https://dailybuzz.ir/20/02/2022/%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%ac%d9%85%d8%b9-%d8%b3%d9%be%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%da%a9%d9%84%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d9%85%d8%b9%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%a7-2/