گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست‌ها، همایش‌ها و جشن‌های چهل و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر لبنان همچنان ادامه دارد. در این رابطه توسط تشکل‌های بانوان در منطقه «السان تیریز» بیروت نشستی با حضور شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، و عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان برگزار شد.

در این مراسم که در سالن اجتماعات مجمع امام حسین مجتبی (ع) در منطقه ضاحیه جنوبی برگزار شد، ۲۰۰ عضو فعال از فعالان انجمن‌های بانوان حضور داشتند. مراسم با پخش آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، با یاد و نام امام راحل و یاد همه شهدای سرافراز انقلاب اسلامی، به ابعاد مختلف، اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی و تأثیرگذاری آن در داخل و خارج به ویژه منطقه غرب آسیا پرداخت. وی به تفصیل شرایط داخلی پیش از انقلاب و محیط پیرامونی کشورمان که منجر به قیام مردم ایران شد، مورد کالبد شکافی قرار داد.

در ادامه، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان، ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، در سخنانی به انگیزه‌ها و مهمترین دستاوردهای انقلاب در چهار دهه اخیر پرداخت و انقلاب اسلامی را بزرگترین پدیده قرن و تأثیرگزارترین حادثه بر مردم مسلمان منطقه دانست.

در پایان این مراسم لوح تقدیر و هدایایی به رسم یاد بود به پنج نفر از بانوان فعال در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان اهدا گردید.

پس از پایان مراسم، نشست هم‌اندیشی سیاسی با حضور بانوان فعال با موضوع «شبکه های اجتماعی؛ تهدید یا فرصت؟» برگزار شد. در این نشست، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان سخنرانی و دیدگاه‌های خود پیرامون ظرفیت‌ها و چالش‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی را بیان کرد.

از سوی دیگر نشست هم‌اندیشی با حضور فعالان سیاسی، فرهنگی رسانه‌ای و مذهبی شهر صرفند در جنوب لبنان با حضور عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و بررسی روابط خارجی ایران با کشورهای منطقه خاورمیانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز یکی از محورهای این نشست بود.

عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان در سخنانی به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در دهه‌های اخیر پرداخت و با ذکر نمونه‌هایی از تهدیداتی که جمهوری اسلامی موفق شده آن‌ها را به فرصت تبدیل کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته با وجود چالش‌ها و تحریم‌ها توانست با قدرت، مسیرهای ترقی را در حوزه‌های مختلف بپیماید.
خامه‌یار، ریشه‌ها و عواملی که منجر به انقلاب مردم ایران شده است را بازگو و تحولات فکری و معرفتی یک قرن گذشته ایران را تبیین کرد.

در ادامه، عده‌ای از حضار به تبیین و بررسی اثر گذاری‌های انقلاب مردم ایران بر منطقه و ملت‌های آن پرداختند و سپس رایزن فرهنگی به پرسش‌های آنان پاسخ داد.

فعالان لبنانی با اشاره به مبارزه قاطعانه جمهوری اسلامی ایران با استکبار و ظلم، ایران اسلامی را پرچمدار میدان این مبارزه دانسته و تاکید کردند ملت ایران با تاسی از رهنمودهای حکیمانه رهبر انقلاب و درایت مسئولان خود، آرمان‌های انقلاب از جمله استکبار ستیزی و دفاع از حق را سرلوحه کار خود قرار داده است.

گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی